Anasayfa arrow News arrow Mikrodalga Fırın Pişirme Torbaları
Mikrodalga Fırın Pişirme Torbaları Yazdır e-Posta

Mikrodalga Fırın Pişirme Torbaları Yurtdışında evlerde mikrodalga fırın kullanımı 1950'lerde başlamakla birlikte, dünyada ve ülkemizde mikrodalga fırınların kullanımı son yıllarda giderek artmaktadır.  Değişen yaşam şartları ve yoğun iş hayatı bununla beraber pratik, lezzetli ve sağlıklı yemek pişirme ihtiyacı, mikrodalga fırınların son yıllarda kullanımının artmasına sebep olmuştur.  Dondurulmuş ve soğutulmuş hazır yemek sektörü de buna bağlı olarak hızla büyümüştür. Korozo da Koroplast markası ile Türkiye'de ilk olarak, son derece sağlıklı, güvenilir ve pratik mikrodalga pişirme torbasını tüketicilere sunmuştur. Bu ambalaj malzemesi, TSE tarafından 2009 yılında altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

Mikrodalga ile pişirme geleneksel pişirme yöntemlerinden hem daha hızlıdır hem de daha ekonomiktir. Çünkü pişirme sürecinde yalnızca gıda pişer, fırın ve ortamın ısınması için enerji ve zaman harcanmaz. Mikrodalga fırınlardaki pişirme süresi klasik fırınlara göre çok daha kısadır. Mikrodalga fırınlar kullandıkları elektrik enerjisinin %50'sini gıdaların ısıtılması için kullanırken bu oran klasik fırınlarda %10'lara kadar düşmektedir (1).

Mikrodalga ışınlar iyonize olmayan elektromanyetik enerji formu olduğundan madde ve canlı hücrelerin yapısını değiştirmezler ve radyoaktif olarak zarar vermezler. Mikrodalga fırınlar normal fırınlara oranla %75 daha az güç harcamaktadırlar. Örneğin, elektrikli bir fırın 1000-1500 Watt'lık elektrik enerjisi harcarken, mikrodalga fırınlar yalnızca 300-500 Watt'lık bir enerjiyle çalışırlar (2). Dolayısıyla, mikrodalga fırında gıdaları pişirerek veya ısıtarak klasik fırına göre önemli oranda enerji tasarrufu sağlanır.

1971 yılında ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) mikrodalga fırınların sızıntı radyasyonları için bir limit değer açıklamıştır. FDA'ya göre bu limit, mikrodalga fırının yüzeyinden 5 cm mesafede 5 miliwatt/cm2'dir. Bu limit, mikrodalgaların insan için zararlı olan limitin altındadır. Günümüzde mikrodalga fırın kapaklarına yerleştirilen ve üzerinde mikrodalga dalgaboyundan daha küçük çapta açıklıklar olan plakalar bu sızıntının da önlenmesini sağlarlar. Ayrıca FDA, fırınlarda, mikrodalga fırının kapağı açıldığında mikrodalga üretimini otomatik olarak kesen birbirinden bağımsız iki kilit sisteminin bulunmasını da şart koşmuştur. Bu açıdan mikrodalga fırınlar insan sağlığı açısından güvenli olup, bir tehdit oluşturmazlar (3).

Mikrodalga yüksek enerji düzeyine sahip değildir. Mikrodalganın enerji düzeyi o denli düşüktür ki ancak bir su molekülünün artı eksi kutupları arasında titreşmesine neden olabilir. Bu nedenle mikrodalga ile pişirilmiş gıdalarda sağlığa zararlı kimyasal değişimler oluşması beklenmez (4).

Mikrodalgalar gıda maddesi içinde birikime neden olmadan gıda maddesini terk eder. Bu nedenle, mikrodalga fırında pişmiş bir gıdada mikrodalga radyasyonu birikmiş olma ihtimali yoktur. Gıdaların yağda kızartılması veya mangalda pişirilmesi sonucu serbest radikal oluşma olasılığı mikrodalga ile pişirilen gıdalardan çok daha yüksektir.

Mikrodalga ile pişirme sırasında gıdaların besin değerlerindeki (vitamin, protein vb.) kayıplar sıcaklığa bağlı kayıplardır. Mikrodalga fırındaki pişirme süresi klasik fırındaki pişirme süresine göre daha kısa olduğundan et, tavuk, balık ve sebze gibi gıdaların besin değerleri muhafaza edilir.

Mikrodalga fırınlarda en çok kullanılan ve en sağlıklı malzemelerden biri özel plastik materyallerden yapılmış kaplar ve torbalardır (5). Mikrodalga fırınlarda kullanılmak üzere özel tasarlanmış, sağlıklı, bu pişirme torbaları ile gıdalarınızı hızlı bir şekilde pişirirken, daha lezzetli olmasını da sağlayacaksınız. Buharda pişirme, sağlıklı beslenme için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir çünkü gıdaların besin değerleri buharda pişirme yöntemi ile klasik pişirme yöntemine göre önemli ölçüde korunur. Koroplast mikrodalga pişirme torbaları ile yiyecekleriniz kendi buharıyla pişerken, besin değerleri de korunacaktır. Torba üzerinde buhar delikleri olduğundan, torbaya ayrıca delik açmaya gerek yoktur.

Sahip olduğumuz modern üretim tesislerimizde üretilen mikrodalga pişirme torbalarının, üretimden son kullanıcının mikrodalga fırınında pişirdiği gıdanın sağlıklı ve güvenli olmasına kadar firmamız her aşamada birçok test ve analiz yapmaktadır. Özellikle gıdaya uygunluk için gerekli olan migrasyon testleri, uluslararası akredite laboratuarlarda yaptırılarak onaylanmıştır.

Koroplast mikrodalga pişirme torbalarının kullanım yerleri ve pişirme zamanlarıyla ilgili birçok test yapılmış olup, Tablo 1'de bazı temel gıda maddelerinin mikrodalga pişirme torbası içindeki pişirme süreleri verilmiştir.

Tablo 1. Değişik gıdalarla yapılan mikrodalga pişirme testleri (Kullanılan güç = 900 Watt)

Ürün

Süre (dakika)

Balık

4

Bezelye

5

Brokoli

6

Havuç

5

Karnıbahar

6

Mısır

6

Patates

10

Patlıcan

10

Tavuk

6

 

Mikrodalga pişirme torbaları, HACCP ve BRC belgelerine sahip Korozo üretim tesislerinde son sistem modern makinelerle üretilmekte, üretim devamlı izlenmekte ve ürünlerimize rutin olarak kalite kontrol testleri yapılmaktadır. Tüketiciler, Koroplast mikrodalga pişirme torbalarını güvenle kullanabilir, gıdalarını besin değerlerini kaybetmeden kısa zamanda ve sağlıklı olarak pişirebilirler.

Kaynaklar

  • 1. Mermelstein, N. H. 1989. Microwave Food Processing. A scientific status summary by the Institute of Food Technologist Expert Panel on Food Safety & Nutrition. Food Technology, 43(1): 117-126.
  • 2. Oliveira, M.E.C. and Franca, A.S. 2002. Microwave heating of foodstuffs. Journal of Food Engineering, 53: 347-359.
  • 3. Giese, J. 1992. Advances in microwave food processing. Food Technology, 46(9): 118-123.
  • 4. Regier, M. and Schubert, H. 2005. Introducing microwave processing of food: principles and technologies. In: Microwave Processing of Foods, H. Schubert (Editor), Woodhead Publishing, pp. 12-20, Cambridge.
  • 5. Anonim, 2005. Microwave Cooking and Food Safety. Risk Assessment Studies. Report No. 19. Food and Environmental Hygiene Department. The Government of the Hong Kong Special Administrative Region. Queensway, Hong Kong.