Chia Tohumlu Çilekli Detoks Smoothie Tarifi

Chia Tohumlu Çilekli Detoks Smoothie

Yüksek oranda lif, protein ve omega 3 yağ asitleri barındıran chia tohumu içeren bu çilekli smoothie bahar günlerinde size çok iyi gelecek...

Hazırlanma Süresi: 10 Dakika
Servis: 2 Kişilik
Malzemeler

7 adet dondurulmuş çilek

1 su bardağı az yağlı süt

4 çorba kaşığı az yağlı yoğurt

1 parça taze zencefil

1 yemek kaşığı chia tohumu

Kullanılan Ürünler
Hazırlanışı

1- Tüm malzemeyi blender’a atın.

2- Pürüzsüz olana kadar karıştırın.

3- Bir bardağa alarak soğuk tüketin.

 

Öneri: Blender kapağı yerine, kapağı yıkamakla uğraşmamak için streç film kullanabilirsiniz. Çileklerin dondurulma işleminde birbirine yapışıp buzlanmasını önlemek için önce pişirme kağıdı serili bir tepside dondurup, ardından kilitli poşete alarak saklamaya devam edebilirsiniz. 

 

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumları, Salvia Hispanica adlı bitkiden elde edilen küçük siyah renkli haşhaşa benzeyen tohumlardır. Bitkinin anayurdu Güney Amerika’dır. Chia tohumları, geçmiş zamanlarda Aztekler ve Mayalar için önemli bir besin kaynağı olmuştur. Uzun süreli enerji yeteneği sebebiyle “güç” anlamına gelen “maya” kelimesi “Chia” ile isimlendirmişlerdir.

Chia tohumu yüksek oranda lif, kaliteli protein ve omega 3 yağ asitleri barındırır. Güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. 

Chia tohumu ile birçok yiyecek ve içecek hazırlanabilir. Smoothie’lere eklenebilir. Pudding yapılır. Ekmek yapımında kullanılabilir. Salatalara eklenebilir.

Biz bu tarifte bahar aylarında detokslanırken, chia tohumunun mucizevi faydalarından yararlanmak istedik.