30 Dakikada Elde Atkı Nasıl Örülür?

30 Dakikada Elde Atkı Nasıl Örülür?

Farklı bir örgü yöntemi denedik, ellerimizi şiş gibi kullandık ve sadece 30 dakikada harika bir atkı ördük. İhtiyacınız olan şey 2 adet makarna ip ve elleriniz.

Hazırlanışı

1- İlk adım iplerin uçlarını bağlamadan birleştirip ikili ip oluşturuyoruz. İplerden çekerek yumağı açıyor, pay bırakıyoruz. Sonra videoda gördüğünüz gibi tek bileğinizle ipe daire yapıp, düğüm oluşturuyoruz.

2- Oluşturduğunuz düğüm, örgümüzün ilk adımıdır. İlk halkayı sol bileğinize geçirip altındaki iplerden çekerek sıkıştırıyoruz. Bileğinizden çıkabilecek sıkılıkta olmalıdır.

3- Şimdi parmaklarımızı şiş gibi kullanacağımız kısıma geldik. Sağ elinizde bilezik gibi duran halkanın düğüm kısmından uzayan 2 ip var. Sol elinizle bu iplerden uzun olanı baş parmağınıza, kısa olansa işaret parmağını saracak şekilde videodaki gibi tutun, iplerin ucunu ise yüzük parmağınız ve serçe parmağınızla avuç içinizden destek alarak sıkılığını ayarlayabilirsiniz.

4- İlk ilmeği atma zamanı. Sağ elinizin işaret ve orta parmağını birleştirerek , sol elinizdeki sarılı iplerden baş parmağınıza sarılı ipin içinden geçirerek, işaret parmağınıza bağlı ipten dışarı çıkarın, bu bileğinize geçirdiğiniz ilk düğüme benzeyecek. O ilmeği oluşturduktan sonra, ikinci halkayı da sağ bileğinize geçirin ve altındaki iplerden sıkılığını ayarlayın. Bu işlem atkının genişliğini belirler eğet şal gibi bir şey iatiyorsanız bileğinize en az 10 tane halka hazırlamalısınız. Daha ince bir şey isterseniz 5 ilmek yeterli olacaktır.

5- İstediğiniz kadar ördünüz ve tek bileğinizde halkalar oluştu. Şimdi atkıyı uzatmak için diğer bileğe halkaları geçireceğiz. Uzun ipi alın ve halkaların olduğu elinizle tutun. Diğer elinizle, halkaları oluşturduğunuz bileğinizden tek bir halkayı tutup çıkarın ancak ilk başta tuttuğunuz ipi sakın bırakmayın ve bileğinizden halkayı çıkarırken uzun ipten de içeriden ayrı bir halka oluşacak. Onu diğer bileğinize geçirin ve tüm halkalar için aynı işlemi uygulayın. Artık atkınızın boyu uzamaya başlayacaktır.

6- Tüm ip neredeyse bitmek üzere. Atkının boyu ve örgü belli oluyor. Örgünün açılmaması için bir örme işlemi yapacağız. Sol bileğinizden sağ elinize yine halka atıyor gibi devam edin. İkinciyi de yapın. Şimdi sağ bileğinizde 2, sol bileğinizde ise örmek istediğiniz miktarda halka görüyor olmalısınız.

7- Sağ bileğinize geçirdiğiniz 2 halkadan arkadaki halkayı öndekinin üzerinden atlatarak bileğinizden çıkarın ve ipi sıkılaştırın. Şimdi sol elinizden tekrar bir ip atlatın sağ elinize ve arkada kalan ipi bileğinizden çıkarın. Bu işlemi tüm halkalar bitene kadar tamamladığınızda örgünün ucunu kapanmış olduğunuzu göreceksiniz.

8- Kalan ipleri bağlayıp ipler arasından geçirin, çözülmeyecek şekilde düğümleyin ve makasla kesin.