İki Renkli Cezerye Nasıl Yapılır?

İki Renkli Cezerye
Servis: 2 Kişilik
Malzemeler

3 su bardağı rendelenmiş havuç (250 ml bardak)

5 yemek kaşığı şeker (tatlı sevenler 2 yemek kaşığı daha ekleyebilir)

1 paket petibör bisküvi

1 türk kahvesi fincanı iri dövülmüş fındık ve fıstık

1 yemek kaşığı kakao

1 bardak suÜzerine serpmek için hindistan cevizi

Kullanılan Ürünler
Hazırlanışı

1 - Rendelenmiş havuçlar şeker ve 1 bardak suyla birlikte yumuşayana ve suyunu çekene kadar pişirilir.

2 - Havuçlar blendırdan geçirilip fındığı ilave edip karıştırılır ve yarısı ayrı bir kaba alınır.

3 - Ayırdığımız havuçların yarısına kakaosu serpilip karıştırılır ve daha önce rondodan geçirilip toz haline getirdiğimiz bisküvinin yarısına yakın miktarı ilave edilip yoğrulur.

4 - Havuçların ayırdığımız diğer yarısınada bisküvinin diğer yarısı dökülüp yoğrulur.Her iki havuçlu karışım aynı yumuşaklıkta olmalı.

5 - Koroplast Streç filmini tercih ediyorum özel pratik kesme aparatı ile bir parmak hareketiyle istediğim uzunlukta kesiyorum kesildikten sonra önce kakaosuz havuçlu karışım elimizle bastırarak düzgün bir şekilde açılarak filmin üzerine yerleştirilir.

6 - Sonra kakaolu karışım aynı boyutta açılıp diğer karışımın üzerine yerleştirilir (çok yavaş ve dikkatli olmalı ki kakaolu karışık parçalanmasın ama parçalanacak olursa da elle biraz bastırarak düzeltin) ve rulo yapılır

7 - Koroplast Strec filmle sıkıca sarılıp buzdolabında 1 gece bekletilir.Ertesi gün Koroplast Streç film çıkartılıp üzerine hindistan cevizi serpilip,dilimlenir ve servis edilir.

8 - Kakaolu karışıma büskiviyi azar azar ekleyerek yarısına yakın miktarı kullanın ki kakaosuz olandan daha sert olmasın.

9 - Kakaosuz karışımla aynı yumuşaklıkta olmalı..Ayrıca he ner kadar bisküvinin miktarını vermiş olsamda havucu pişiriken eğer çok suyunu çekmişse bisküvi miktarı azaltılabilir.