Karnabahar Kesme ve Saklama

Karnabahar Kesme ve Saklama
Karnabahar Kesme ve Saklama

Sık tükettiğimiz sebzeleri mevsiminde alıp buzdolabında saklamak ve ihtiyaç halinde kullanmak zaman kazandıran harika bir yöntem. Bakalım karnabahar nasıl kesiliyor ve donduruluyormuş.

Malzemeler

1 adet karnabahar

Kullanılan Ürünler
Hazırlanışı

1- İlk olarak karnabaharınızın alt kısmında kök üzerinde yer alan yeşil yaprakları uzun ve geniş olan bıçağınızla kopararak kesin. Bol su altında yıkayın. Karnabaharı ortadan ikiye kesin.

2- Yarım karnabaharı kesme tahtanıza yanlamasına yerleştirin.

3- Karnabaharın kök kısmına bağlı olan çiçeklerini bıçağınız yardımıyla bir bütün olarak diplerinden kesip gerekirse el yardımıyla şekillerini bozmadan çıkarın.

4- Ocakta kaynayan derin su dolu tencerenin içine kestiğiniz karnabahar çiçeklerini koyun. 3 dakika kaynatın ve karnabahar çiçeklerini bir süzgeç yardımıyla çıkarıp derin buzlu su dolu bir kabın içine atın. Şoklama işlemi olarak adlandırılan bu işlem karnabaharınızı dondururken vitaminlerinin ve renginin korunmasına yardımcı olacaktır. 3 dakika buzlu suda beklettiğiniz karnabaharları süzün ve kuruması için bir kenarda bekletin. Kuruyan karnabaharları porsiyonlar halinde bölerek fermuarlı poşete yerleştirip, havasını alarak ağzını kapatın.

 

İpucu: Poşetlerin üzerine derin dondurucuya girme tarihlerini yazmayı unutmayın. Karnabahar derin dondurucuda 10 ay saklanabilir.