Pamuk Cheesecake Nasıl Yapılır?

Pamuk Cheesecake (Japon Usulü Cheesecake) Nasıl Yapılır?

O, kendiliğinden pamuksu yapısı ve enfes dolgusuyla adının hakkını veren yumuşacık bir Cheesecake. Japon usülü cheesecake olarak da bilinen Pamuk Cheesecake'i istediğiniz meyvelerle servis edebilirsiniz!

Hazırlanma Süresi: 20 Dakika
Pişirme Süresi: 90 Dakika
Servis: 8 Kişilik
Malzemeler

2 paket labne peyniri

4 yemek kaşığı tereyağı

6 adet sarı-beyazları ayrılmış yumurta

0.5 (yarım) su bardağı un

1 yemek kaşığı nişasta

1 paket krema

1.5 su bardağı pudra şekeri

Kullanılan Ürünler
Hazırlanışı

1- Bir kasede labne ve sütü karıştırın. Tereyağını ekleyin tekrar karıştırın.

2- Başka bir kasede yumurta sarılarını ve pudra şekerinin ¼’ünü birlikte çırpın. Un ve nişastayı eleyerek karışıma ekleyin. Spatula ile karışıma yedirin. Karışımı başka bir kaba tel süzgeçten geçirerek aktarın.

3- Yumurta aklarını kalan şekeri azar azar ekleyerek kar haline gelene kadar çırpın. Süzülen yumurta sarılı karışıma ekleyin. Spatula ile yavaşça fazla söndürmeden karıştırın.

4- Kelepçeli kalıbın içine pişirme kağıdı serin. Dışına folyo kaplayın. Pişerken yükseleceği için folyonun yüksekliği kalıptan 5 cm yukarıda olmalı.

5- Kalıbı birkaç kez tezgaha vurarak içindeki hava kabarcıklarının çıkmasını sağlayın. Kalıbı içinde su bulunan fırın tepsisine yerleştirin. Önceden ısıtılmış fırında 160 derecede 55 dakika pişirin. Sıcaklığı 150 dereceye düşürüp 30 dakika daha pişirin.

6- Ortasına kürdan batırıp pişip pişmediğini kontrol edin. Kürdan temiz çıkıyorsa pişmiş demektir. Fırını kapatıp kapağını açık bırakın. 15 dakika fırın içinde soğutun.

7- Fazla hareket ettirmeden dikkatlice çıkarıp tel ızgara üzerinde soğumaya bırakın. 4-5 saat buzdolabında bekletip dilimleyin.

Öneri:  Kekin içinde delikler oluşmaması için harcı döktükten sonra kalıbı tezgaha vurup hava kabarcıklarının çıkmasını sağlayın. Kek pişerken her yerinin eşit sıcaklıkta kalması ve kalıbın kenarlarından içine su sızmaması için kalıbın dışını mutlaka folyoyla kaplayın. Pişerken çatlamaması için kalıbı pişene kadar bitmeyecek miktarda su dolu tepsi içine oturtarak pişirin. Yumuşak bir kek olduğundan düzgün dilimlenmesi için  keskin ve ısıtılmış bir bıçakla dilimleyin.