Peynirler Nasıl Saklanır?

Peynirler
Peynirler

Nasıl Saklanır?

Hazırlanışı

Peynir çeşidine göre muhafaza şartları ve muhafaza metodu değişiklik göstermektedir... İşte yazımız.

PEYNİRLER NASIL SAKLANMALI?

Peynirler çeşidine göre muhafaza edilmesi halinde daha uzun ömürlü olmasını sağlar, taze taze tüketebilirsiniz.  İşte size ipuçları;

-Peynirler mutlaka buzdolabında (+2° ile +4°C arasında) muhafaza edilmelidir.

-Orijinal ambalajından çıkarılan peynirler ortam koşullarına maruz kaldıkları için hava, rutubet, sıcaklık ve ortamdaki mikroorganizmaların etkisi ile bozulmaları hızlanır. Peynirleri dilimlemek de bozulmalarını hızlandırır.

-Derin dondurucuda peynirler muhafaza edilmemelidir çünkü derin dondurucu peynirin yapısal özelliklerini olumsuz etkiler. 

Nasıl Saklamak Gerekir?

Peynirler; yumuşak (beyaz peynir ve benzerleri), yarı sert (kaşar peyniri, tulum peyniri) ve sert (mihaliç, gravyer ve kabuklu peynirler) peynirler olmak üzere üç gruba ayrılabilir.

beyaz peynir- yumuşak peynir

Yumuşak peynirler  sınıfında olan salamura peynirler örneğin, beyaz peynir, burgu peyniri ve örgü peyniri salamura halinde alınmışsa salamura suyunun içinde muhafaza edilmelidir. Beyaz peynir, burgu peynir ve örgü peynirini salamura suyu ile beraber muhafaza etmek için Koroplast Çift Kilitli Poşet kullanabilirsiniz. Sızdırmaz yapısı ile dolabında fazla yer kaplamadan güvenle peynirinizi saklayabilirsiniz.

-Salamura suyundan çıkarılan yumuşak peynirlerin hava ile teması olmamalıdır. Bu amaçla, büyük dilimleri Koroplast Kilitli Poşete koyarak, kasede olanları ise Koroplast Streç Film ile sararak muhafaza edebilirsiniz.

-Buzdolabında açıkta kalarak sertleşmiş beyaz peynir, koyun peyniri, keçi veya inek peynirlerini salamura, yani tuzlu su hazırlayarak bu suyun içinde yumuşatabilirsiniz. Bu amaçla, Koroplast kilitli poşet poşetinden yararlanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, bu peynirlerinizi sırf zeytinyağı veya zeytinyağı ile beraber kekik, fesleğen ve benzeri otlarla Koroplast kilitli poşet içinde yumuşatabilir ve lezzetlendirebilirsiniz.

mozerella

Yarı sert peynirler sınıfında olan kaşar peyniri ve benzerleri hem oksijenden hem de rutubetten uzak ortamlarda muhafaza edilmelidir.

Oksijenin varlığı kaşar peynirlerinde küf ve mayaların üremesini kolaylaştırır, rutubet ise küf ve mayaların üremesini hızlandırdığı gibi diğer mikroorganizmaların üremesine de olanak sağlar. Peynirin hava ile temasını önlemek için Koroplast kilitli poşet, kapta olanlar için ise Koroplast streç film kullanılabilir.

Top şeklindeki suda mozerella peynirlerini de içine soğuk su doldurulmuş Koroplast kilitli poşetin içine atarak poşetin ağzını kapattıktan sonra buzdolabında 15 gün muhafaza edebilirsiniz. 

sert peynirler

Sert peynirler sınıfında olan beyaz, gri, sarı, mavi ve diğer renklerdeki kabuklu peynirlerin ambalajlarını açtıktan sonra zeytinyağı, ayçiçek yağı, kanola yağı veya benzeri yağlarla bu peynirlerin kesilmiş olan kısımlarını ovarak yağlayın. Böylece, bu peynirlerin kesilmiş kısımlarının hava ile teması önemle ölçüde engellenmiş olacaktır.

Daha fazla koruma sağlamak ve daha uzun süre bu peynirleri muhafaza etmek için Koroplast kilitli poşetin içine koyun çok büyük dilimleri ise Koroplast streç film ile iyice sarın. Sert peynirlerden olan Mihaliç peyniri yağlı ve tuzlu bir peynir olduğu için yumuşak ve yarı sert peynirlerden daha dayanıklı bir peynirdir.

Benzer şekilde sert peynirler sınıfında olan Gravyer peyniri de yağlı ve tuzlu bir peynirdir. Bu peynirler güçlü aromaya sahip peynirlerdir. Mihaliç ve Gravyer peynirinin lezzetini ve tazeliğini korumak için kurutulmadan saklanması gerekir. Ambalajı açılmış Mihaliç ve Gravyer peynirinin kurumaması için sarılması önemlidir. Ancak kullanılacak malzeme, peynirin yeterli miktarda hava almasına izin verecek ama aynı zamanda nem oranını olumsuz yönde etkilemeyecek ve peynirde lezzet değişikliğine sebep olmayacak bir ambalaj malzemesi olmalıdır. Bu amaçla, Koroplast pişirme kağıdı kullanılabilir. Mihaliç ve Gravyer peynirlerini 2-3 kat Koroplast pişirme kağıdı ile sararak buzdolabında 15 güne kadar muhafaza edebilirsiniz.

Neden Koroplast ile Saklanmalı?

Buzdolabında herhangi bir ambalaj içine konulmadan muhafaza edilen beyaz peynirlerde 2 gün sonra bozulma gözlenmişken, Koroplast kilitli poşet veya Koroplast streç film ile ambalajlanan beyaz peynirler buzdolabında 20 günden fazla süreyle muhafaza edilebilmiştir. Burgu ve örgü peynirinizi de aynı beyaz peyniri muhafaza etmek için kullandığınız Koroplast buzdolabı poşeti, Koroplast kilitli poşet, Koroplast streç film ile ambalajlayarak muhafaza edebilirsiniz.