Yarı Sert Peynirler Nasıl Saklanır?

Yarı Sert Peynirler Nasıl Saklanır?
Yarı Sert Peynirler Nasıl Saklanır?

Peynirler çeşidine göre muhafaza edilmesi halinde daha uzun ömürlü olmasını sağlar, taze taze tüketebilirsiniz.  İşte size ipuçları;

Kullanılan Ürünler
Hazırlanışı

Peynirler mutlaka buzdolabında (+2° ile +4°C arasında) muhafaza edilmelidir.

Orijinal ambalajından çıkarılan peynirler ortam koşullarına maruz kaldıkları için hava, rutubet, sıcaklık ve ortamdaki mikroorganizmaların etkisi ile bozulmaları hızlanır. Peynirleri dilimlemek de bozulmalarını hızlandırır.

Derin dondurucuda peynirler muhafaza edilmemelidir çünkü derin dondurucu peynirin yapısal özelliklerini olumsuz etkiler. 

yarı sert peynirler

Yarı sert peynirler sınıfında olan kaşar peyniri ve benzerleri hem oksijenden hem de rutubetten uzak ortamlarda muhafaza edilmelidir. Oksijenin varlığı kaşar peynirlerinde küf ve mayaların üremesini kolaylaştırır, rutubet ise küf ve mayaların üremesini hızlandırdığı gibi diğer mikroorganizmaların üremesine de olanak sağlar. Peynirin hava ile temasını önlemek için Koroplast kilitli poşet, kapta olanlar için ise Koroplast streç film kullanılabilir.

Top şeklindeki suda mozerella peynirlerini de içine soğuk su doldurulmuş Koroplast kilitli poşetin içine atarak poşetin ağzını kapattıktan sonra buzdolabında 15 gün muhafaza edebilirsiniz.

Neden Koroplast ile Saklanmalı?

Buzdolabında herhangi bir ambalaj içine konulmadan muhafaza edilen beyaz peynirlerde 2 gün sonra bozulma gözlenmişken, Koroplast kilitli poşet veya Koroplast streç film ile ambalajlanan beyaz peynirler buzdolabında 20 günden fazla süreyle muhafaza edilebilmiştir. Burgu ve örgü peynirinizi de aynı beyaz peyniri muhafaza etmek için kullandığınız Koroplast buzdolabı poşeti, Koroplast kilitli poşet, Koroplast streç film ile ambalajlayarak muhafaza edebilirsiniz.