Yumuşak Peynirler Nasıl Saklanır?

Yumuşak Peynirler Nasıl Saklanır?
Yumuşak Peynirler Nasıl Saklanır?

Peynirler çeşidine göre muhafaza edilmesi halinde daha uzun ömürlü olmasını sağlar, taze taze tüketebilirsiniz. İşte size ipuçları;

Kullanılan Ürünler
Hazırlanışı

Peynirler mutlaka buzdolabında (+2° ile +4°C arasında) muhafaza edilmelidir.

Orijinal ambalajından çıkarılan peynirler ortam koşullarına maruz kaldıkları için hava, rutubet, sıcaklık ve ortamdaki mikroorganizmaların etkisi ile bozulmaları hızlanır. Peynirleri dilimlemek de bozulmalarını hızlandırır.

Derin dondurucuda peynirler muhafaza edilmemelidir çünkü derin dondurucu peynirin yapısal özelliklerini olumsuz etkiler. 

mozarella peyniri

Yumuşak peynirler sınıfında olan salamura peynirler örneğin, beyaz peynir, burgu peyniri ve örgü peyniri salamura halinde alınmışsa salamura suyunun içinde muhafaza edilmelidir. Beyaz peynir, burgu peynir ve örgü peynirini salamura suyu ile beraber muhafaza etmek için Koroplast Çift Kilitli Poşet kullanabilirsiniz. Sızdırmaz yapısı ile dolabında fazla yer kaplamadan güvenle peynirinizi saklayabilirsiniz.

Salamura suyundan çıkarılan yumuşak peynirlerin hava ile teması olmamalıdır. Bu amaçla, büyük dilimleri Koroplast Kilitli Poşete koyarak, kasede olanları ise Koroplast Streç Film ile sararak muhafaza edebilirsiniz.

Buzdolabında açıkta kalarak sertleşmiş beyaz koyun, keçi veya inek peynirlerini salamura, yani tuzlu su hazırlayarak bu suyun içinde yumuşatabilirsiniz. Bu amaçla, Koroplast kilitli poşet poşetinden yararlanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, bu peynirlerinizi sırf zeytinyağı veya zeytinyağı ile beraber kekik, fesleğen ve benzeri otlarla Koroplast kilitli poşet buzdolabı poşetinin içinde yumuşatabilir ve lezzetlendirebilirsiniz.