Kavurma Tarifi

Kavurma

Kavurma, kurban kesildiğinde sert etleri saklamak için nefis bir yöntem. Hiçbir katkı maddesi olmadan yapabileceğiniz kavurma başlı başına yenebileceği gibi, dilerseniz son dakika yemeğe karıştırmak, yumurta kırıp yemek, pidelerinize, böreklerinize, sandviçlerinize koymak için her daim hazır ve nazır...

Hazırlanma Süresi: 180 Dakika
Malzemeler

2 kg dana sokum, tranç veya löp sert herhangi bir et

1 kg hayvansal yağ

3 çorba kaşığı tuz

Kullanılan Ürünler
Hazırlanışı

1-   Katı yağı kuşbaşı doğrayın. Kuyruk yağı olmak zorunda değil. Yaparken hayvanın etinin üstündeki yağları da kullandık.

2-   İlk olarak yağı tencerenizde, kısık ateşte eriyene kadar, yaklaşık yarım saat  pişirin. Bu işlemi kısık ateşte, yağı yakmadan yapmak önemli.

3-   Berrak bir yağ oluşunca erimeyen parçaları bir süzgeçle alın.

4-  Pirinç patlağına benzeyen bu parçalar kıkırdak. Kendi başına bile çıtır çıtır yenebilir veya üzerine bir yumurta kırarak da afiyetle yiyebilirsiniz. Anadolu’da farklı farklı tariflerde kullanılıyor. Börek yapan da var, pide yapan da.

5-   Kalan yağın altını iyice açıp yine kuşbaşı doğranmış dana sokumu, trancı veya herhangi löp eti ekleyip, 3 dakika kadar mühürleyin. Yağ sıcak olduğu için etler kolayca mühürlenecektir.

6-  Ardından tekrar kısık ateşte tencerede etleri çevirin. Etler lime lime olana kadar yaklaşık 2,5 saat pişirin.

7-   Et, suyunu yavaş yavaş bırakacaktır. Bu sebeple tencerenin kapağı sürekli açık olmalı. Kavurmanın temel mantığı eti uzun süre yağ ve tuz ile korumak olduğundan bu şekilde bozulmadan kullanabilmek olduğu için suyunu iyice uçurmak önemli.

8-   3 çorba kaşığı tuz ekleyin. Ben orta karar bir tuzlulukta seviyorum. Siz dilerseniz daha az veya çok tuz koyabilirsiniz.

9-   Tahta kaşıkla eze eze karıştırırsanız alıştığımız tel tel kavurma görüntüsüne de kavuşursunuz ama ben arada bütün parçaların kalmasını da pek seviyorum.

10-  Suyunu iyice çektikten sonra altını kapatın.

11-  Soğuduktan sonra, çift kilitli veya fermuarlı poşete kavurmayı kullanacağınız miktarlara göre pay edin.

12-  Poşetin havasını iyice aldıktan sonra ağzını kapatıp kavurmayı içinde düzleyin. Böylece dolapta çok daha az yer kaplayacaktır.

13-  Çalışıp uğraşmanın ödülü olarak da bir miktar kavurmayla 2 yumurtayı kırıp kendiniz ödüllendirirseniz zaten bayramı damağınıza kadar hissedeceksiniz.

Refika ipucu: Kavurma yaparken çıkan kıkırdaktan nefis börekler, pideler yapabilirsiniz. İsterseniz sade de yiyebilirsiniz.

İpucu: Kurban Eti Nasıl Saklanır?